XXX Niedziela Zwykła 2014-10-26
1. Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za tę świątynię, która od ponad 58 lat jest miejscem celebrowania Eucharystii i oddawania czci Bogu oraz umacniania i uświęcania naszej parafialnej wspólnoty. Dzisiaj kazania głosi diakon Krzysztof Kutek, alumn VI roku naszego Seminarium Duchownego. Dziękujemy za posługę słowa.
2. W tym tygodniu w liturgii przeżywamy:
- we wtorek ? święto ŚŚ. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
- w najbliższą środę, na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 17.30 modlimy się i zbieramy ofiary na cele misyjne. Zapraszamy szczególnie członków Róż Różańcowych, z racji ostatniej środy miesiąca;
- w sobotę, 1 listopada ? Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu zachowujemy niedzielny porządek Mszy Świętych. Ponadto o godz. 14.00 będzie Msza Święta z kazaniem na cmentarzu, po której wyruszymy z procesją do stacji umiejscowionych w różnych częściach naszej mościckiej nekropolii. Bardzo prosimy o modlitewne i pełne powagi zachowanie się na cmentarzu podczas Eucharystii i procesji. Nasza obecność przy grobach bliskich zmarłych jest znakiem naszej wiary i miłości do tych, którzy odeszli, a teraz są już po drugiej stronie życia.
- w niedzielę (2 listopada) ? Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
3. Przypominamy, że alumni naszego Seminarium Duchownego oraz lektorzy tradycyjnie kwestują w dzień Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny na wszystkich cmentarzach naszej diecezji. Ofiary zebrane na cmentarzu przeznaczone zostaną na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które funkcjonuje wyłącznie z ofiar wiernych. Już teraz dziękujemy za życzliwy udział w trosce o serce diecezji, jakim jest Seminarium Duchowne przygotowujące kandydatów do kapłaństwa.
4. Spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych będzie codziennie w tygodniu w godz. 6.00 ? 7.30 i podczas mszy wieczornych oraz dodatkowo w piątek od 17.00 ? 19.00.
5. ?Wypominki? przyjmujemy w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej. Tradycyjnie już prosimy, by – na kartkach z wypominkami rocznymi – zaznaczyć godzinę Mszy świętej niedzielnej dopołudniowej, przed którą – wypisani na kartce zmarli – będą wypominani. Prosimy także o podanie w nawiasie informacji, w jaki sposób czytać specyficznie pisane nazwiska.
6. Przez cały listopad różaniec z ?wypominkami? za zmarłych będziemy odmawiać w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30. Modlitwą wstawienniczą ? ?wypominkami rocznymi?? modlimy się w każdą niedzielę roku (z wyjątkiem pewnych uroczystości), kwadrans przed Mszami Świętymi dopołudniowymi, czyli ok. godz.: 7.00; 8.15; 9.45; 11.15.
7. W Tygodniu Modlitw za Zmarłych – celebrujemy Msze Święte o godz. 18.00 w następujących intencjach:
- w poniedziałek, 3 listopada – w intencji wszystkich zmarłych Parafian po 1 XI 2013 r.;
- we wtorek, 4 listopada – za wszystkich wiernych zmarłych wypominanych z naszej parafii;
- w czwartek, 6 listopada – za zmarłych Kapłanów, Siostry Zakonne i Alumnów ;
- w piątek, 7 listopada – za zmarłych Rodziców, Dobroczyńców, Nauczycieli i Wychowawców oraz zmarłych Budowniczych i Pracowników Kościoła i Pracowników Zakładów Azotowych;
8. ODPUSTY. Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla zmarłych w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w pozostałe zaś dni roku ? cząstkowy. Odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar doczesnych za grzechy, można zyskać ? dla jednego zmarłego w czyśćcu cierpiącego ? jeden raz na dzień. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami, czyli: spowiedź sakramentalna, by być w stanie łaski uświęcającej, Komunia Święta i modlitwa w intencjach, które nosi w sercu Ojciec Święty. Do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest nadto wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Jeżeli brak jest wspomnianej dyspozycji wewnętrznej lub wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie tylko cząstkowy. Ponieważ nie jesteśmy pewni, co do posiadania odpowiedniej dyspozycji, dlatego można więcej razy wypełnić warunki wymagane do odpustu zupełnego.
9. Modlitwa za zmarłych, którą podejmujemy na wiele różnych sposobów (p. wypominki), ma swoje korzenie w Piśmie Świętym. Jednym z podstawowym tekstów, który o tym mówi Biblia jest fragment 2 Księgi Machabejskiej (12,38-45). Zawiera on rozkaz Judy Machabeusza, aby złożyć ofiarę za poległych żołnierzy, u których znaleziono przedmioty poświęcone pogańskim bogom, czego zabraniało Prawo. Izraelici modlili się wtedy o odpuszczenie zmarłym tego grzechu i posłali do świątyni w Jerozolimie ofiarę. Postępowanie Judy zostało nazwane ?szlachetnym i godnym?, ponieważ uczynił to mając na względzie przyszłe ZMARTWYCHWSTANIE. Widać tu (jakieś 150 lat przed Chrystusem) wiarę w zmartwychwstanie, oraz w możliwość przebaczenia czy zadośćuczynienia za grzech po śmierci. W Nowym Testamencie Jezus mówi min. O tym, że ?jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym? (Mt 12.32), co wskazuje na możliwość odpuszczenia kary za niektóre winy również po śmierci. Zaś św. Paweł pisze (1 Kor 3,14n)o prawdziwej wartości naszych czynów: ??jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje jakie jest. Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz jakby przez ogień?.
To nie nasza modlitwa ani nie nasze dobre czyny czy praktyki religijne ?wyzwalają? kogoś z czyśćca. Wyzwala zawsze Bóg, jedyny Zbawiciel, który powodowany miłością uczynił człowieka swym współpracownikiem w dziele zbawienia. My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga ? jak mówi św. Paweł (1 Kor 3,9). Jeżeli Bóg dobiera sobie pomocników i pośredników, nie jest to wyraz Jego niemocy, lecz miłości. Próby ?wymuszania? czegokolwiek i w jakikolwiek sposób (mnożeniem modlitw, obrzędami, praktykami, zaliczaniem formalnym odpustów, noszeniem medalików czy szkaplerza jak talizmanów ? bez wiary czy czymś na wzór zaklęć) na Bogu byłoby praktykowaniem zabobonu czy nawet magii. Nie byłaby to zatem autentyczna religia, ale raczej jej przeciwieństwo. Chyba że przez ?wymuszanie? rozumiemy usilne, natarczywe, z wiary płynące prośby. Te nie tylko wolno nam zanosić, ale wręcz trzeba. Chrystus domaga się tego od nas. ?Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje?(Mt 7,7 n)?.
10. W tym tygodniu ze wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: Barbara Plichta z ul. Traugutta, oraz Andrzej Kiełbasa z ul. Kasztanowej. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu:? Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie?.