Niedziela Trójcy Przenajświętszej – 26.05.2024
- Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN. Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych.
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.
1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo. Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów. Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.
Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl. - W tym tygodniu w liturgii przeżywamy:
- w środę – wspomnienie bł. Urszuli Ledóchowskiej
- w piątek – święto Nawiedzenia NMP
- We czwartek, obchodzimy uroczystość Bożego Ciała. Porządek Mszy św. jak w niedziele. Msza św. o Najświętszej Eucharystii będzie celebrowana o godz. 10.00. Na Mszę św. i procesję eucharystyczną zapraszamy dzieci z klas trzecich, które 12 maja przyjęły pierwszą Komunię św. Składka w Boże Ciało jest przeznaczona na hospicja i wyznaczone cele charytatywne
- W uroczystość Bożego Ciała Eucharystii o godz. 10.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi neoprezbiter ks. Łukasz Bajorek, który w naszej parafii odbywał praktykę duszpasterską.
- Po Mszy św. w kościele, przejdziemy w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami Zbylitowską, Czerwonych Klonów, Traugutta, Agaty Mróz-Olszewskiej. Procesję zakończymy przy obelisku znajdującym się obok Areny Jaskółka upamiętniającym miejsce rozpoczęcia apostolskiej wizyty św. Jana Pawła II w Tarnowie 4 czerwca 1987 roku.
- Przypominamy, że z racji procesji Bożego Ciała Msza św. z godz. 11.30 będzie odprawiona o godz. 12.30.
- Już teraz serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy włączają się w przygotowanie ołtarzy polowych. Dziękuję za ofiary złożone na zakup kwiatów. Jest to piękny dar serca za Eucharystię, otrzymane łaski i zachowanie od nieszczęścia.
- Procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła – w dniach dawnej oktawy – będzie codziennie po Eucharystii o godz. 6.00 i 18.00 (w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 i 17.00). W czasie oktawy nie będzie specjalnego nabożeństwa czerwcowego. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa będziemy śpiewali podczas procesji. W związku z wydłużeniem się czasu porannej Eucharystii w oktawie Bożego Ciała, w dzień powszedni nie będzie Mszy św. o godz. 6.30. Intencje Mszy św. będą wywieszone w gablocie.
- Zakończenie nabożeństw majowych w piątek, 31.05. W sobotę rozpoczynamy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Zapraszamy o godz. 17.30.
- W pierwszą sobotę miesiąca Modlitwy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka po Mszy św. o godz. 7.00. Msza św. wynagradzająca z intencji Róż Różańcowych odbędzie się w sobotę o godz. 19.30 poprzedzona modlitwą różańcową o godz. 19.00.
- Gorąco dziękujemy za ofiary na tacę i przesyłane na konto naszej parafii. Niech Bóg wynagrodzi Waszą wrażliwość serca, zrozumienie i gest chrześcijańskiej pomocy. Naszych Darczyńców polecamy Bożej Opatrzności i matczynemu wstawiennictwu naszej Patronki Maryi Królowej Polski.
- Wszystkim życzymy dobrego tygodnia, a obchodzącym imieniny oraz świętującym swoje urodziny lub rocznice wypraszamy Boże błogosławieństwo. We wtorek 18. rocznicę święceń wspominał ks. Michał Wójcik, wczoraj 5. rocznicę święceń przeżywał ks. Michał Duch, dzisiaj 17. rocznicę obchodzi ks. Łukasz Kita, w czwartek 4. rocznicę obchodzi ks. Szczepan Czyżycki, w piątek 10. rocznicę święceń będzie przeżywał ks. Sebastian Ligęska oraz mieszkający w plebanii księża dyrektorzy: ks. Andrzej Jasnos i ks. Marek Migacz. Prośmy Matkę kapłanów, aby towarzyszyła naszym księżom na drodze kapłańskiego życia i posługiwania w Kościele.
- A dzisiaj szczególne życzenia kierujemy do wszystkich mam z naszej parafii. Niech Maryja, najwspanialsza i najlepsza z matek, otula was, drogie matki, swoją czułością i będzie dla was wspomożycielką i nieustającą pomocą. Cieszcie się macierzyństwem i wdzięcznością swoich dzieci.
- W modlitwach pamiętamy o chorych, przebywających w szpitalach, a także o tych, którzy wyjechali z Mościc i przebywają na obczyźnie z dala od rodzinnego domu.
- Poproszono nas o ogłoszenie, że w przyszłą niedzielę (02.06) przed kościołem (po Mszach św. o godz. 10.00 i 11.30) odbędzie się charytatywny kiermasz ciast przeznaczony na leczenie dwuletniej Nadii chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice Nadii zbierają ofiary na drogą terapię genową.
- Z naszej parafii odszedł do wieczności śp. Jan de Ostoja Starzewski z ul. Kasztanowej. Polecajmy go Miłosierdziu Bożemu.